مدت زمان یادگیری برنامه نویسی

یکی از سوالات متداول و پر تکراری که توسط کاربران پرسیده می شود مدت زمان یادگیری برنامه نویسی است. اکثر کاربران هر زبان برنامه نویسی را میخواهند شروع کنند اول کار و شروع یادگیری برنامه نویسی دوست دارند بدونند که در چه زمانی میتوانند به این زبان برنامه نویسی مسلط شوند. قبل از بحث در مورد مدت زمان یادگیری برنامه نویسی پیشنهاد میکنم مقاله چرا باید برنامه نویسی یاد بگیریم ؟ را حتما مطالعه کنید و بعد از مطالعه این مقاله به سراغ مقاله یادگیری برنامه نویسی را از کجا شروع کنیم بروید چون باید ابتدا مباحث اولیه رو فرا بگیرید بعد به سراغ مدت زمان یادگیری برنامه نویسی بیایید. 

مدت زمان یادگیری برنامه نویسی

برای جواب دادن به سوال مدت زمان لازم برای یادگیری برنامه نویسی چند مورد دخیل هستند که بعضی از این موارد خیلی خیلی مهم هستند و بعضی هم تا حدودی تاثیر دارند. اگه دوست دارید که بدونید مدت زمان یادگیری برنامه نویسی چه مقدار است حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. 

موارد تاثیر گذار در مدت زمان یادگیری برنامه نویسی 

زبان برنامه نویسی 

اولین موردی که در مدت زمان یادگیری برنامه نویسی تاثیر دارد زبان برنامه نویسی است که انتخاب میکنیم. مثلا وقتی شما یک زبان برنامه نویسی چند سکویی انتخاب میکنید از پیچیدگی بیشتری برخوردار است و قطعا زمان بیشتری برای یادگیری نیاز دارد. مثلا زبان های برنامه نویسی وب چون جذاب تر هستند یا زبان های کد نویسی مثل HTML و CSS خیلی سریع تر میتوانید راه بیفتید و یاد بگیرید.

برنامه نویسی چند سکویی: یعنی با آن‌ها می‌توان برای بسترهای متفاوتی برنامه‌‌نویسی کنید. مانند زبان برنامه‌نویسی «جاوا» (Java) که به کمک آن می‌توانید برای سیستم عامل اندروید، وب، ویندوز، لینوکس و مک برنامه‌نویسی کنید. ولی برنامه‌نویسی برای بسترهای مختلف به سادگیِ حرف‌زدن در مورد آن نیست و تقریبا برای هر بستر نیاز به مهارت‌های خاصی است.

زبان برنامه نویسی

زمان روزانه برای برنامه نویسی

یکی دیگر از موارد تاثیر گذار در یادگیری برنامه نویسی، وقتی است که روزانه برای یادگیری برنامه نویسی میگذارید. مثلا کسی که روزانه ۸ ساعت وقت میگذار با کسی که روزانه ۲ ۳ ساعت وقت میگذارد شب و روز است. چون کسی که روزانه ۸ ساعت وقت میذارد تو ۴ ۵ ماه یک برنامه نویس خوب شود ولی کسی که روزانه ۲ ۳ ساعت وقت میگذارد حداقل یک سال طول میکشد. پس وقتی که روزانه برای یادگیری برای یادگیری برنامه نویسی میگذارید خیلی خیلی مهم است. 

تمرین و تکرار 

یکی از اثر گذارترین و موثرترین عوامل در برنامه نویس شدن تمرین و تکرار است وقتی شما کمتر تمرین کنید مسلما دیرتر برنامه نویس می شود و تمرین به شدت در زمان و مدت زمان یادگیری برنامه نویسی اثر دارد. پس باید وقت بیشتری برای تمرین بگذارید تا کامل مسلط شوید و دوباره کاری نشود.

تمرین و تکرار در برنامه نویسی

الگوریتم و فلوچارت 

یکی از مواردی که اگر بلد باشید خیلی خیلی شما رو جلو میندازه اون هم دونستن الگوریتم و فلوچارت است. وقتی شما الگوریتم و فلوچارت  میدونید خیلی مباحث برای شما راحت و قابل هضم تر میشند. پیشنهاد میکنم اگر نمیخواهید برنامه نویسی کار کنید حتما الگوریتم و فلوچارت یاد بگیرید. چون برای حل هر مسئله و سوالی به شما کمک شدیدی میکند. برای یادگیری الگوریتم و فلوچارت پیشنهاد میکنم کتاب آموزش جامع الگوریتم و فلوچارت به زبان فارسی را دانلود کنید و مطالعه کنید.

ضریب هوش

یکی دیکر از این موارد که میشه گفت تاثیر دارد ضریب هوشی است. این عامل بیشتر در مباحث پیچیده و سنگین خود را نشان میدهد و در ابتدای کار زیاد نماینگر نیست و در مباحث پیچیده تاثیر گذار است.

زبان انگلیسی 

اگر بدونید کدهای سطح بالای برنامه نویسی (منظور از زبان های برنامه نویسی سطح پایین و سطح بالا) نزدیک به زبان محاوره ای انگلیسی است و اگر زبان انگلیسی حتی در حد مبتدی هم بلد باشید خیلی خیلی جلو میفتید و واقعا تاثیر خوبی دارد. اگر حتی زبانتون خوب نیست جای نگرانی نیست میتونید از طریق مقاله یادگیری برنامه نویسی را از کجا شروع کنیم که در مورد زبان انگلیسی برای برنامه نویسی هم صحبت کردیم زبانتون رو بهتر کنید.

تاثیر زبان انگلیسی در مدت زمان یادگیری برنامه نویسی

ریاضیات 

یکی از مواردی که تاثیر آنچنانی ندارد دونستن ریاضیات است اما اگر زیاضیات بلد باشید یکم جلو میفتید و در مدت زمان یادگیری برنامه نویسی مقداری تاثیر دارد. البته خیلی از برنامه نویسی های بزرگ هم ابتدا ریاضیات بلد نبودن ولی در کنار یادگیری برنامه نویسی سعی کردن ریاضیات خودشون رو بهتر کنند. پس اگر بلد نیستید اصلا جای نگرانی نیست.

سن 

قدیم فکر میکردم افرادی که مثلا ۵۰ ۶۰ سالشون هستند اصلا و ابدا نمیتونند برنامه نویسی یاد بگیرند و اصلا توانشو ندارند اما بعد از این که تو دوره های برنامه نویسی خودمون افراد ۵۵ و۶۱ ساله دیدم و واقعا برنامه نویس شدن و الان دارند پروژه میگیرند و درامد زایی میکنند متوجه شدم سن تاثیر آنچنانی رو یادگیری برنامه نویسی ندارد. اما باید قبول کرد افرادی که سن پایین تری دارند سریعتر یاد میگیرند و در مدت زمان یادگیری برنامه نویسی تاثیر دارد اما نه زیاد.

اراده و حوصله‌

یکی از عوامل موثر در یادگیری برنامه نویسی اراده و حوصله هستش چون اگه اراده نداشته باشید همش ول میکنید و دوباره شروع میکنید و مدت زمان یادگیری برنامه نویسی را طولانی میکند. پس شخص باید واقعا اراده و حوصله داشته باشد تا سریع یاد بگیرد.

تاثیر اراده و حوصله‌ در مدت زمان یادگیری برنامه نویسی

به نظر شما چه عوامل دیگری در مدت زمان یادگیری برنامه نویسی تاثیر دارد؟

مدت زمان یادگیری برنامه نویسی

بر اساس این موارد که گفته شد میتوان گفت اگر به فکر کار در بازار کار ایران هستید و شروع کنید به یادگیری برنامه نویسی و فول تایم وقت بذارید میتوان گفت در عرض ۶ تا ۱۲ ماه میتوانیدبرنامه نویس قابل قبولیشوید و به درآمد قابل قبولی برسید. البته کسانی داریم (ار بچه های دوره های آموزشی سایت) در کمتر از ۶ ماه هم برنامه نویسی خاصی رو مسلط شدند و پروژه های خوبی سفارش گرفته اند. و افرادی داریم که با کار و تمرین روزانه ۲ الی ۴ ساعت توانسته اند در عرض ۶ تا ۸ ماه به نتایج قابل قبولی برسند. البته برای تجربه کسب کردن زمان زیادی باید وقت بذارید تا به یک برنامه نویس با تجربه تبدیل شوید. پس میتوان گفت  مدت زمان لازم برای یادگیری برنامه نویسی برای افراد مختلف متفاوت است و بسته به شرایط می باشد.

دیدگاه کاربران

تعداد دیدگاه های کاربران : ۲۸ دیدگاه

ندا

سلام من ۳۰ سالم هست، به برنامه نویسی علاقه دارم. اما از بابت سنم نگرانم که نتونم کار پیدا کنم. به سی شارپ و sql علاقه دارم

پاسخ دهید
۰

  پشتیبان سورس ایران در پاسخ ندا

  سلام
  وقت بخیر
  یک سال وقت بذارید یاد میگیرد به صورت کامل
  بعد یک سال می تونید راحت کار پیدا کنید
  موفق باشید

  پاسخ دهید
  ۰

بهناز

سلام ،‌من۲۳ ساله هستم ،‌فارغ التحصیل کامپیوتر هم هستم ، اما بعد از یک سال از فارغ التحصیلی تصمیم گرفتم به یادگیری برنامه نویسی تحت وب ، دوتا مساله دارم :
یک اینکه من مدام در این فکر هستم که دیگه برای اینکار دیره و همسن های من از دانشگاه الان به موفقیت در این زمینه رسیدن و من از اونا عقب افتادم ،‌آیا درست فکر میکنم ؟لطفا راهنمایی کنید
دو اینکه من به دلیل نداشتن یک نقشه ی راه مناسب مدام تغییر مسیر میدم(یکم از وردپرس بعد یکم php نشد یکم js و …) و این منو به شدت کلافه میکنه ، امکانش هست یک نقشه ی راه مناسب برای من بچینید که من طبق اون پبش برم ؟با کارآموزی هم مشکلی ندارم.
ممنون

پاسخ دهید
۰

  پشتیبان سورس ایران در پاسخ بهناز

  سلام
  کاملا اشتباه فکر می کنید زچون اصلا سنی ندارید
  پیشنهاد میکنم وبینار رو دانلود کنید
  هر چی میخواید ششروع کنید فقط شروع کنید به انتها برسونید

  پاسخ دهید
  ۰

امیر

سلام .
من تازه میخوام برنامه نویسی رو شروع کنم.
کدوم زبان برای شروع بهتره

پاسخ دهید
۰

Minoo

سلام و خسته نباشید. ممنون از مطالب خوبتون.
من استرس اینو دارم که نکنه الان برای سی شارپ وقت بذارم و دو روز دیگه یه چیز جدید بیاد و کلا استفاده نشه…یعنی هی عقب بمونم!
و این که من زبان و ریاضیم خوبه، مهندسی خوندم، با روزی ۵ ساعت وقت برای برنامه نویسی ، سی شارپ رو احتمالا در چه مدت می تونم تموم کنم؟ و با همین پنج ، شش ساعت روزی در چند سال می تونم برنامه نویس حرفه ای شم؟

پاسخ دهید
۱

  پشتیبان سورس ایران در پاسخ Minoo

  سلام
  ببینید دوست عزیز شما وقتی یک زبان رو یاد میگیرد یعنی دارید مفاهیم رو یاد میگیرد
  پس اگر در بدترین حالت چیز جدید بیاد باز سویچ کردن خیلی راحته
  اما اصلا نگران نباشید چون پشت زبان سی شارپ بزرگان کامپیوتر دنیا قرار دارند و این زبان در ایران حرف اول رو میزند.
  ۶ ماه کامل کار کنید میتونید مسلط شوید

  پاسخ دهید
  ۱

علی نجفی

از شما بهتر هم مگه داریم

پاسخ دهید
۰

داریوش

سلام. به نظرتون میشه در هنگام خوندن یه رشته ای غیر از کامپیوتر همزمان برنامه نویسی هم یاد گرفت ؟

پاسخ دهید
۲

  پشتیبان سورس ایران در پاسخ داریوش

  سلام
  وقت بخیر
  بله می شود
  اصلا ربطی به رشته شما ندارد
  مهم اینه شروع کنید

  پاسخ دهید
  ۰

   داریوش در پاسخ پشتیبان سورس ایران

   در واقع بیشتر بحثم روی مدرک تحصیلی هست. چقدر داشتن مدرک تو ایران و کشور های جهان مهمه برای برنامه نویسی؟
   ممنون از پاسخگوییتون

   پاسخ دهید
   ۱

EMI

دوستان برای هک و امنیت چه زبانی رو باید یاد گرفت

پاسخ دهید
۱

£ℳi

من ۱۵سالمه و دارم زبان pythonرو یاد میگیرم و روزی ۴ساعت تمرین میکنم به نظر شما در چه مدت میتونم زبان python رو یاد بگیرم

پاسخ دهید
۱

جاوید

عالیه
تشکر

پاسخ دهید
۰

Zeinab

سلام
من ۱۶ سالمه ریاضی و زبانم خوبه
میخوام برنامه نویسی شروع کنم علاقه دارم و اشتیاق زیادی دارم
برنامه های تحت وب دوست ندارم
میخوام بدونم تا چند سال اگ تلاش کنم یک برنامه نویس موفق میشم در طول یک سال یا بیشتر میدونم حرفه ای نمیشم
زمان و وقت یادگیری و نکات مهم در یادگیری برنامه نویسی چیه
لطفا کمکم کنید و راهنمایی کنید ممنون

پاسخ دهید
۵

  پشتیبان سورس ایران در پاسخ Zeinab

  شما بهتره از سی شارپ شروع کنید
  با این وضع تا دو سه سال میتونید یه برنامه نویس حرفه ای شوید
  اگر میخواید بدونید چیکار کنید از سمت چپ بخش بالا وبینار نقشه راه برنامه نویسی رو یاد بگیرید.

  پاسخ دهید
  ۱

   Zeinab در پاسخ پشتیبان سورس ایران

   ممنون

   پاسخ دهید
   ۰

  esmaeil در پاسخ Zeinab

  بستگی ب خودت داره هر چ بیشتر تلاش کنی زود تر خروجی میگیری

  پاسخ دهید
  ۱

سارا

سلام
وقت بخیر
من اگر برنامه نویسی سی شارپ بلد باشم میتونم اپلیکیشن بسازم ؟؟
و میتونم سایت طراحی سایت کنم ؟/
اصلن با زبان سی شارپ میشه چه کارهایی کرد ؟؟وقتی سی شارپ یادبگیرم میتونم چه کارهایی بکنم ؟؟

پاسخ دهید
۵

  پشتیبان سورس ایران در پاسخ سارا

  بله می تونید با استفاده از زامارین
  بله سایت هم میتونید طراحی و برنامه نویسی کنید
  سی شارپ چند منظوره هستش و همه کاری میشه باهاش کرد
  برنامه های تحت ویندوز بنویسید
  برنامه نویسی اندروید بنویسید
  برنامه نویسی ios انجام بدید
  طراحی سایت انجام بدید
  و ….

  پاسخ دهید
  ۰

   سارا در پاسخ پشتیبان سورس ایران

   مرسی …

   پاسخ دهید
   ۱

رضا خرم اباد

دمت گرم ناموسن ایول داری، اون سوالی ک ازت پرسیدن دقیق جوابه اون سوالو میدی ن حاشیه میری ن وقت طلف میکنی معلومه انسان باهوش و مهربونی هستی

پاسخ دهید
۹

Mr.Jøker

خداییش عالی بود

پاسخ دهید
۱

Taranombaran

خیلی ممنون از توضیحات خوبتون

پاسخ دهید
۴


Top