حقوق برنامه نویسی

یکی از سوالاتی که به شدت پرسیده می شود و شاید روزانه چند بار تو شبکه های اجتماعی و نظرات سایت پرسیده می شود در مورد حقوق برنامه نویسی است. معمولا می پرسند حقوق برنامه نویسی در ایران چه مقدار است. در این مقاله میخواهم به صورت کامل در مورد حقوق برنامه نویسی صحبت کنم که اگر شما وارد حوزه برنامه نویسی شوید معمولا چه میزان حقوق دریافت خواهید کرد. البته در شرکت های مختلف متفاوت است اما کلشون رو مورد بررسی قرار میدهیم تا به یک میانگین واقعی و درست برسیم.

حقوق برنامه نویسی

حقوق برنامه نویسی

قبلا در سایت در مورد حقوق برنامه نویسی زبان های مختلف،  مقالات خوبی رو منتشر کردیم مثل:

پیشنهاد میکنم حتما این مقالات رو مطالعه کنید. سعی شده تمام نکاتی که وجود دارد رو مورد بررسی قرار دهیم. حالا بریم سراغ همین مقاله، یعنی حقوق برنامه نویسی، بر اساس دانسته ها و تحقیقات من، حقوق برنامه نویسی در ایران بین ۱٫۵ تا ۱۲ میلیون است. که این میزان حقوق بر اساس معیارهای خاصی حساب می شود. در بخش پایین این معیارها رو لیست کرده ایم. البته در مقاله درآمد برنامه نویس در ایران اشاره ای به این موضوعات کرده بودیم پیشنهاد میکنم این مقاله رو هم مطالعه کنید. 

  • زبان برنامه نویسی
  • شهر محل کار 
  • میزان تخصص 
  • میزان تجربه 
  • سابقه کار 
  • پست سازمانی 

میزان حقوق برنامه نویس در ایران

زبان برنامه نویسی :

باید یک زبان برنامه نویسی بلد باشید که بازار کار داره مثل سی شارپ، ASP.Net، پی اچ چی، برنامه نویسی اندروید (مثل: زامارین تحت سی شارپ، جاوا، پایتون و …)، برنامه نویسی IOS (مثل: سویفت). البته بگم بعضی برنامه نویسی ها در جهان بازار کار فوق العاده ای دارند و اگر بلد باشید میتونید در بهترین شرکت های جهان استخدام بشید اما در ایران متاسفانه بازار خاصی ندارند به همین دلیل احتمال استخدام شدن به شدت پایین است.

شهر محل کار :

یکی دیگر از عواملی که در میزان درآمد تاثیر داره شهر محل سکونت است مثلا کسی که شیراز یا کرمان در یک شرکت کار میکنه بیاد تهران درآمدش مطمئنا خیلی بیشتر است پس شهر محل سکونت به شدت تاثیر دارد. مثل یکی رو میشناسم که در شهر کرمان برنامه نویسی میکند ماهی ۴ میلیون حقوق میگیرد به همراه بیمه، اگر بیاد تهران این حقوق میرسه به ۶ تا ۸ میلیون که افزایش ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی دارد. پس شهر محل کار به شدت تاثیر دارد. یه مثال دیگه بزنم یکی دیگه از دوستان الان سنندج کار میکرد ماهی ۱٫۵ میگرفت از برنامه نویسی asp.net ولی الان امده تهران این درامد به ۳٫۵ میلیون رسیده است. 

میزان تخصص :

میزان تخصص برنامه نویسی واقعا تاثیر مستقیم بر درآمد برنامه نویس دارد. مثلا در یکی از شرکت های دوستان که معمولا قدیما همیشه میرفتم به دوستام سر بزنم چند برنامه نویس سی شارپ بودند که یکیشون ۱٫۵ میلیون میگرفت یکیشون ۳٫۷ میلیون میگرفت با اینکه هر دو برنامه نویس سی شارپ بودند اما یکیشون واقعا متخصص تر بود و کار بلد تر بود. 

میزان تجربه :

شاید در دید اول خیلیا فکر کنند این عامل اصلا در درآمد برنامه نویس تاثیر ندارد اما اگر در شرکت های مختلف بوده باشید حتما متوجه این جریان شدید که میزان تجربه واقعا در درآمد برنامه نویس تاثیر دارد چون کسی که تجربه بیشتر داشته باشد به راحتی میتواند پروژه ها رو مدیریت کند، سریعتر پروژه ها رو جلو ببرد و خیلی چیزای دیگر، پس تجربه در درآمد برنامه نویس تاثیر دارد.

سابقه کار :

یکی از تاثیر گذار ترین عوامل در درآمد برنامه نویس ها، سابقه کار آن برنامه نویس هستش، مثلا کسی که سابقه کار در شرکت ها مختلف و معتبر رو دارد صد در صد درآمدش بیشتر هستش و باید گفت بین ۱ تا ۲ میلیون بیشتر حقوق میگیرد.

پست سازمانی :

اینو دیگه همه میدونند ( تیکه کلا سام درخشانی در فیلم خوب، بد و جلف 🙂 ) که پست سازمانی واقعا در درآمد برنامه نویس تاثیر دارد مثال عینی بزنم که راحتر متوجه بشید. تو شرکت یکی دیگر از دوستان دو دوستم برنامه نویس هستند یکیشون مدیر پروژه ماهی ۵ تومن میگیره یکیشون برنامه نویس ارشد هستش ۳٫۵ حقوقش است. با این که کامل میدونم که از لحاظ برنامه نویسی و سواد در یک حد هستند ولی چون یکیشون مدیر پروژه هستش حقوقش بیشتره.

نتیجه گیری حقوق برنامه نویسی:

بر اساس این معیارهایی که ارائه دادیم میتوان حقوق یک برنامه نویس مشخص می شود. معمولا اگر بخواهیم به صورت میانگین بگیم حقوق برنامه نویسی بین ۴ تا ۶ میلیون است. بعضی ها که کم تجربه ترن هستند کمتر میگیرند و کسانی که قوی تر و کار بلد تر هستند بیشتر از این حرفا میگیرند و تا حدود ۱۲ میلیون حقوق دارند. البته به شرکتی که کار میکنید هم بستگی دارد ولی کلا ماهی بین ۴ تا ۶ میلیون است. 

اگر میخواهید برنامه نویسی یاد بگیرید و به دنبال منابع برای یادگیری و آموزش برنامه نویسی هستید پیشنهاد میکنم به مطلب ۴۰ ساعت فیلم آموزش برنامه نویسی که در پایین آورده ایم حتما سر بزنید.

هدیه : ۴۰ ساعت فیلم آموزشی برای ورود به بازار کار

دیدگاه کاربران

تعداد دیدگاه های کاربران : ۰ دیدگاه
هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.


Top