برنامه نویسی وب بهتر است یا اندروید

معمولا هفته ای چند بار ازم سوال میشه (در بخش نظرات و شبکه های اجتماعی) که برنامه نویسی وب بهتر است یا اندروید یا می پرسند به سمت طراحی سایت بریم یا برنامه نویسی اندروید، در این مقاله سعی می کنم وضعیت بازار کار برنامه نویسی وب و اندروید رو مورد بررسی قرا دهیم و ببینیم برنامه نویسی وب بهتر است یا اندروید ، و در انتها منابعی برای یادگیری هر دو رو معرفی کنیم تا با خیال راحت شروع به یادگیری کنید.

برنامه نویسی وب بهتر است یا اندروید

برنامه نویسی وب بهتر است یا اندروید

دوستان عزیز برای جواب دادن به سوال برنامه نویسی وب بهتر است یا اندروید ، باید بگم اولین چیزی که شما باید مد نظرتون قرار دهید علاقه است. باید ببینید علاقه شما به کدام حوزه بیشتر است و دوست دارید در کدام بخش فعالیت کنید. چون اگر به چیزی علاقه داشته باشید به راحتی یاد میگیرد و چالش های آن را به راحتی رد می کنید. اما اگر فقط قصد یادگیری باشد و هیچ علاقه ای در کار نباشد شما محکوم به شکست هستید. پس اولین چیزی که در برنامه نویسی وب یا اندروید باید به آن توجه کنید همنی بحث علاقه است. (پیشنهاد میکنم حتما حتما به سمت علاقه خود بروید، بدون علاقه هیچ اتفاقی نمیافتد)

بازار کار طراحی سایت یا برنامه نویسی اندروید

بعد از اینکه در مورد این صحبت کردیم که باید بر اساس علایق به سمت برنامه نویسی وب یا اندروید برویم باید ببینیم بازار کار طراحی سایت یا برنامه نویسی اندروید چطور است و بر این اساس به سمت حوزه مورد نظر بریم. راسیتش بازار کار این دو در ایران بسیار خوب و قابل قبول است و می توان گفت هر دو از بازار کار خوبی برخوردار هستند اگر شما برنامه نویسی وب یا اندروید یاد بگیرید و واقعا مسلط باشید بدون شک می توانید یا جایی کارمند شوید یا به صورت فریلنسری کسب درآمد کنید. پس از لحاظ بازار کار برنامه نویسی وب یا اندروید اصلا جای نگرانی نیست. 

توجه: برای اینکه از وضعیت بازار کار طراحی سایت یا برنامه نویسی اندروید خبردار شوید پیشنهاد میکنم مقالات زیر رو مطالعه کنید.

برنامه نویسی اندروید بهتر است یا طراحی سایت

برنامه نویسی اندروید بهتر است یا طراحی سایت

خب تا این لحظه متوجه شدیم ابتدا باید بر اساس علایق خود به سمت برنامه نویسی وب یا اندروید برویم و در مورد بازار کار این دو گفتیم بازار کارشون واقعا خوب است و اگر کسی مسلط باشد به راحتی می تواند کسب درآمد کند. در این بخش باید در مورد برتری های هر کدام توضیحاتی ارائه دهیم. در بخش زیر برتری های طراحی سایت و برنامه نویسی اندروید نسبت به هم رو مورد بررسی قرار میدهیم.

برتری های طراحی سایت نسبت به برنامه نویسی اندروید:

 • سریع تر یاد می گیرید
 • چالش های طراحی به نظر راحت میان اما در صورتی که اصولی کار نکنید منجر به دوباره کاری خواهد شد
 • منابع خیلی بیشتری براش وجود داره تا الان که دارم اینو می نویسم
 • تنوع نوع ساختار کدنویسی زیاده. انواع و اقسام پلاگین ها و فریمورک ها وجود دارند
 • بازار ارزان تر اما تقاضای فراوان تری داره (هر موسسه یا سازمانی اول به فکر طراحی سایت هست بعد برنامه موبایل چون همیشه داشتن سایت اولویت بیشتری داره تو ایران)
 • از نظر حجم دیتا و وسعت طراحی، بیشتر از برنامه موبایل دستتون بازه
 • تغییر دادن محتوا راحت تر انجام میشه و خطاها خیلی کمتر از خطاهای یک اپلیکیشن موبایل هست. چون کافیه اصول کد نویسی رو برای هر مرورگری رعایت کنی اما برای موبایل فقط رعایت اصول کافی نیست

برتری های برنامه نویسی اندروید نسبت به طراحی سایت:

 • همیشه در دسترس هست
 • در حالت آفلاین میشه سرویس دهی کرد
 • نسبت به وب از امنیت بهتری برخوردار هست
 • امکاناتی نظیر تماس، پیام، دوربین، GPS و … که در وبسایت ها نیست
 • چالش های کدنویسی زیادتری داره اما به دلیل محدود بودن محتوا و فضای طراحی آسان تر و سریع تر انجام میشه
 • آینده ی خیلی بهتری داره با توجه به پیشرفت در زمینه های دیگر تکنولوژی (ابزارهای پوشیدنی، ساعت، اینترنت اشیا، اپلیکیشن برای تلویزیون و وسایل خانگی و ماشین و …)
 • در صورت داشتن تسلط، مدت زمان کمتری برای یک پروژه صرف خواهید کرد (نتیجه ی سریعتر = درآمد بیشتر)
 • بازار گران تری داره و به همان نسبت طراحان اپلیکشن موبایل از طراحان وب در حال حاضر خیلی خیلی کمتر هست.

برنامه نویسی وب یا اندروید

هر شخص یک وب سایت

یکی از چیزهایی که در برنامه نویسی وب یا اندروید باید به آن توجه کرد همین بحث هر شخص یک وب سایت است. هر شخصی می تواند به وب سایت نیاز داشته باشد اما نیازش به اپلیکشین خیلی کمتر است. همان طور که در بخش بالا گفتیم هر شخص، سازمان یا شرکت ابتدا سایت خودش رو طرح ریزی و پیاده سازی می کند و بعدا به سمت اپلیکیشن می رود. پس در برنامه نویسی اندروید بهتر است یا طراحی سایت ، باید گفت کسی که طراحی سایت بلد هستش می تواند برای هر شخصی سایت بزند و می توان گفت بازار فوق العاده ای دارد. اما اینو هم از یاد نبریم وضعیت بازار اپلیکیشن هم بد نیست و روز به روز در حال پیشرفت است. 

مقالات برنامه نویسی 

در این مقاله سعی شد دیدی نسبی به سوال: برنامه نویسی اندروید بهتره یا طراحی سایت ارائه شود تا شما با خیال راحت بتوانید بین برنامه نویسی وب یا اندروید یکی رو انتخاب کنید. اگر تازه میخواهید برنامه نویسی رو شروع کنید و هیچ گونه دیدی نسبت به این حوزه ندارید پیشنهاد میکنم مقالات زیر رو مطالعه کنید:

منابع برای یادگیری برنامه نویسی وب و اندروید

منابع زیادی برای یادگیری و آموزش برنامه نویسی وب و اندروید در سایت قرار داده ایم که کافیه در بخش جستجو سایت مطلب مورد نظرتون رو سرچ کنید تا به تعداد زیادی منبع روبرو شوید. البته پیشنهاد میکنم حتما یک نگاهی به مطلب هدیه : ۴۰ ساعت فیلم آموزشی برای ورود به بازار کار بندازید. 

دیدگاه کاربران

تعداد دیدگاه های کاربران : ۱ دیدگاه

سید محمدرضا صدیقی

به نظر من وب جای کار بیشتری داره
چون شما اگر نگاه بکنید تعداد زیادی از اپ های اندرویدی هستند که در واقع فقط یک کلاینت هستند و اطلاعات خودشون را دارند از طریق وب و وبسرویس های مختلف میگیرند به طور مثال برنامه های تاکسی یاب یا پیام رسان ها و …. همه و همه فقط یکسری کلاینت حالا گاها پیشرفته هستند که فقط یک سری اطلاعات از کاربر میگیرند و به وب سرویس میدهند و در انتها نتیجه نهایی را به کاربر نمایش میدهند
کلا برنامه ها داره میره سمت وب و اکثرا برنامه های اندرویدی هم نیاز به وب سرویس دارند و قاعدتا باید برنامه نویسی وب را بلد بود
غالبا هم بخش وب سرویس خیلی مهم تر هست تا بخش کلاینت که حالا میخواد اندروید باشه یا تحت مرورگر باشه یا تحت ویندوز و….

پاسخ دهید
۲


Top