برنامه ای بنویسید که مثلث پاسکال را در خروجی چاپ کند

یکی از برنامه ها و تمرین هایی که به دانشجویان در زمینه برنامه نویسی سی پلاس پلاس میدند نوشتن برنامه چاپ مثلث پاسکال در خروجی می باشد یا به زبان دانشگاهی ، برنامه ای بنویسید که مثلث پاسکال را در خروجی چاپ کند. در این پست سورس کد این برنامه رو آماده کردیم که ان شالله نهایت استفاده رو از این سورس کد ببرید. چون سورس کدها منابع خوبی برای یادگیری و آموزش برنامه نویسی می باشد.

برنامه ای بنویسید که مثلث پاسکال را در خروجی چاپ کند

برنامه ای بنویسید که مثلث پاسکال را در خروجی چاپ کند

مثلث پاسکال یا مثلث خیام :

توضیحی در مورد مثلث پاسکال بدهیم شاید بعضی از دوستان در این زمینه اطلاعاتی نداشته باشند.مثلّث خیام یا مثلث خیام-پاسکال به آرایش مثلث‌شکل ضرایب بسط دوجمله‌ای گویند.

نام‌گذاری و پیشینه مثلت خیام :

«مثلث خیام» را «مثلث خیام-پاسکال» و گاه به‌ندرت «مثلث خیام-پاسکال-نیوتن» نیز می‌گویند. این مثلث توسط دانشمندان گوناگونی از هند و ایران و چین و غیره و بعدتر در اروپا بررسی شده است، و در زبان‌های گوناگون نام‌های مختلفی دارد. در زبان انگلیسی «مثلث پاسکال»، ایتالیایی «مثلث تارتالیا» و در زبان چینی «مثلث یانگ هویی» نام گرفته‌است. در آثار متون سانسکریتِ پینگالا ریاضی‌دان هندی نشانه‌هایی از استفاده از این بسط دیده می‌شود. در همان دوران عمر خیام ریاضی‌دان ایرانی ادعای کشف روشی جبری برای به دست آوردن ضرایب بسط دوجمله‌ای می‌کند. کتاب «مشکلات الحساب»، کتابی که اثبات‌های این ادعا در آن آمده هنوز کشف نشده ولی در آثار طوسی تأثیر گرفته از او ضرایب را تا توان ۱۲ می‌توان دید[۲]. بعد از او در قرن ۱۲ میلادی در آثار یانگ هویی ریاضی‌دان چینی، شکل مثلث به چشم می‌خورد. در قرن ۱۶ میلادی ریاضی‌دان ایتالیایی تارتالیا هم از خود این مثلث را به جا گذاشته و پس از یک قرن پاسکال ریاضی‌دان فرانسوی هم دوره با نیوتون روی این بسط و مثلث حسابی آن کار کرد.

برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد میکنم به سایت ویکی پدیا مراجعه کنید :

مثلث پاسکال 

سورس کد چاپ مثلث خیام در سی پلاس پلاس :

تصویری از خروجی برنامه چاپ مثلث پاسکال در سی پلاس پلاس

تصویری از خروجی برنامه چاپ مثلث پاسکال در سی پلاس پلاس

دیدگاه کاربران

تعداد دیدگاه های کاربران : ۰ دیدگاه
هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.


Top