قویترین زبان برنامه نویسی دنیا

بارها ازم سوال شده که قویترین زبان برنامه نویسی دنیا چه زبانی است و چه زبان رو میتوان قویترین زبان برنامه نویسی دنیا نامید. در این مقاله سعی می کنیم زبان هایی که قدرت بیشتری دارند و قوی هستند رو معرفی کنیم یا به اصطلاح قویترین زبان های برنامه نویسی دنیا رو معرفی کنیم تا بر این اساس یک زبان رو انتخاب کنید. 

قویترین زبان برنامه نویسی دنیا

همان طور که در مقالات قبلی گفتم ما یک زبان قوی و فوق العاده نداریم هر زبان در جایگاه خودش قوی و عالی است و این شما هستید بر اساس نیاز و بازار کار کشورتون زبان رو انتخاب می کنید. مثلا کسی که در ایران روبی کار کند احتمال پیدا کردن کار، به شدت کم می شود ولی کافیه همان شخص برود و زبان مثلا سی شارپ یا php کار کند به احتمال زیاد جذب و استخدام می شود. پس باید انتخاب زبان بر اساس کشوری که در آن زندگی می کنید باشد. در این مقاله نمی خواهیم بر اساس بازار کار ایران صحبت کنیم چون قبلا در این مورد مقالات زیادی رو منتشر کردیم. در این مقاله میخواهیم قویترین زبان برنامه نویسی دنیا رو معرفی کنیم. 

قویترین زبان برنامه نویسی دنیا

واقعا نمیتوان گفت یک زبان قویترین زبان برنامه نویسی دنیا است یا یک زبان بهترین زبان برنامه نویسی دنیاست، همان طور که در بخش بالا و مقالات دیگر گفتیم بیشتر زبان ها خوب و قوی هستند و بر اساس نیاز و کشورمون نیاز ما رو بر طرف می کنند. ولی در این مقاله سعی می کنیم قویترین زبان های برنامه نویسی دنیا رو معرفی کنیم تا شما با این زبان ها بیشتر آشنا شوید. در بخش زیر ۱۲ زبان قدرتمند دنیا رو معرفی میکنیم و سعی می شود در مورد هر کدام توضیحات مختری رو ارائه دهیم. 

 • جاوا
 • سی
 • سی پلاس پلاس
 • سی شارپ
 • PHP
 • جاوااسکریپت
 • پایتون
 • روبی
 • پرل
 • سوئیفت
 • گو
 • اسکالا

زبان برنامه نویسی جاوا 

جاوا یک زبان برنامه نویسی که به صورت شی گرا ارائه شده است. جاوا شبیه به زبان برنامه نویسی سی پلاس پلاس می باشد اما مدل شی گرایی آسانتری نسبت به سی پلاس پلاس دارد. نام جاوا از Jsut Another Vague Acronym گرفته شده است و دلیل آن این بود که تیم برنامه نویسان جاوا به قهوه خیلی علاقه داشتند. این موضوع در لوگوی جاوا هم مشهود است. در تعدادی از سایت های برنامه نویسی جهان از زبان برنامه نویسی جاوا به عنوان قویترین زبان برنامه نویسی دنیا معرفی شده است.

توجه: پیشنهاد میکنم برای آشنایی بیشتر با زبان برنامه نویسی جاوا دو مقاله جاوا چیست و زمان لازم برای یادگیری جاوا را مطالعه کنید.

زبان برنامه نویسی سی

زبان برنامه نویسی سی 

سی یکی از زبان های برنامه نویسی محبوب و قدرتمند است که تعداد زیادی برنامه نویس رو به سمت خود جذب کرده است. زبان سی را میتوان پدر زبان برنامه نویسی سی پلاس و پدربزرگ زبان سی شارپ دونست. زبان های جاوا و سی پلاس پلاس بر پایه سی نوشته و ایجاد شده اند. 
زبان برنامه نویسی سی یک زبان همه منظوره، سطح میانی، ساخت یافته و دستوری است. یکی از مزیت های زبان سی، عدم وابستگی به سخت افزار یا سیستم عامل خاصی است. درسته زبان سی در ایران بازار کار خاصی ندارد اما جز قویترین زبان های برنامه نویسی دنیاست.

توجه: پیشنهاد میکنم برای آشنایی بیشتر با زبان برنامه نویسی سی مقالات زبان c چیست و مدت زمان یادگیری زبان سی را مطالعه کنید.

زبان برنامه نویسی سی پلاس پلاس

سی پلاس پلاس یک زبان برنامه نویسی همه منظوره، سطح میانی و شی گرا است. امروزه در جهان بیشتر نرم افزارهای سیستمی از طریق سی پلاس پلاس نوشته می شوند. سی پلاس پلاس یک زبان سطح میانی محسوب می شود ولی دارای قابلیت زبان های سطح بالا و پایین به‌صورت هم‌زمان است. شاید بتوان گفت این زبان جز سه زبان قوی دنیا محسوب می شود ولی متاسفانه در ایران کاربرد خاصی ندارد. 

توجه: پیشنهاد میکنم برای آشنایی بیشتر با زبان برنامه نویسی سی پلاس پلاس مقالات سی پلاس پلاس چیست، کاربرد سی پلاس پلاس، مدت زمان یادگیری سی پلاس پلاس و حقوق برنامه نویس سی پلاس پلاس را مطالعه کنید.

زبان برنامه نویسی سی شارپ

زبان سی شارپ، یک زبان برنامه‌نویسی چند الگویی و منظم شده مدل‌های تابعی، امری، عمومی، شیءگرا و جز گرا و در بستر دات نت می‌باشد. این زبان توسط مایکروسافت و جزئی از دات نت به وجود آمد و بعداً استانداردهای ECMA و ISO را نیز در بر گرفت. سی شارپ یکی از ۴۴ زبان برنامه‌نویسی است که توسط زمان اجرای زبان مشترک از چارچوب دات‌نت پشتیبانی می‌شوند و در همه جا به وسیله مایکروسافت ویژوال استودیو شناخته می‌شود. زبان سی شارپ با قدرت و در عین حال سطح بالایی خود توانسته توجه بسیاری از برنامه نویسان را به خود جلب کند. سی شارپ محبوبیت فوق العاده در بین برنامه نویسان ایرانی دارد.

توجه: پیشنهاد میکنم برای آشنایی بیشتر با زبان برنامه نویسی سی شارپ مقالات زبان برنامه نویسی سی شارپ چیست؟، کاربرد زبان برنامه نویسی سی شارپ و مدت زمان یادگیری سی شارپ را مطالعه کنید.

زبان برنامه نویسی PHP

زبان برنامه نویسی PHP

یکی از زبان های معروف و کاربردی در حوزه وب، زبان برنامه نویسی php است. php یک زبان برنامه نویسی شی گرا برای طراحی وب می باشد. PHP یک زبان برنامه نویسی اسکریپتی اپن سورس Open Source و سمت سرور ( Server Side ) است. زبان برنامه نویسی PHP مانند زبان سی شارپ محبوبیت خیلی خوبی بین برنامه نویسان ایرانی دارد. 

توجه: پیشنهاد میکنم برای آشنایی بیشتر با زبان برنامه نویسی PHP مقالات PHP چیست، زمان لازم برای یادگیری php،بازار کار برنامه نویسی php و حقوق برنامه نویس php را مطالعه کنید.

زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت

جاوااسکریپت یک زبان برنامه نویسی سطح بالا، چند رویه و تفسیری است که در کنار html و css، یکی از سه هسته صفحات دنیای وب می‌باشد. زبان جاوااسکریپت را میتوان به صورت ساخت یافته و شی گرا استفاد کرد. در جاوااسکریپت اشیاء با اضافه شدن متدها و خصوصیات پویا به اشیاء خالی ساخته می‌شوند. در کل برای ایجاد ارتباط بین کاربر و سایت میتوان از جاوااسکریپت استفاده کرد. میتوان گفت جاوااسکریپت آینده خوبی رو در پیش روی خود دارد. 

توجه: پیشنهاد میکنم برای آشنایی بیشتر با زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت مقالات جاوااسکریپت چیست و مدت زمان یادگیری جاوااسکریپت را مطالعه کنید.

زبان برنامه نویسی پایتون

پایتون یک زبان برنامه نویسی چند منظوره و قدرتمند، که توسط خودوفان روسوم هلندی در سال ۱۹۹۱ طراحی شده است. پایتون یک زبان اسکریپتی و بسیار قدرتمند و گسترده هستش و این روزها می توانید آثاری از نفوذش رو تقریبا همه جا ببینید. پایتون در دنیا به شدت همه گیر شده است. زبان برنامه نویسی پایتون یک زبان شی گرا است و از ویژگی های پیشرفته شی گرایی مثل : وراثت، چندشکلی، سربار گزاری عملگر و . . . پشتیبانی میکند.

توجه: پیشنهاد میکنم برای آشنایی بیشتر با زبان برنامه نویسی پایتون مقالات پایتون چیست، مدت زمان یادگیری پایتون و حقوق برنامه نویس پایتون را مطالعه کنید.

زبان برنامه نویسی روبی

روبی یک زبان برنامه نویسی پویا، شی گرا و انعطاف پذیر است. زبان برنامه نویسی روبی شی گرایی اسمال تاک و ویژگی نگارشی پرل رو با هم در خود دارد. روبی توسط یک برنامه نویس ژاپنی به نام یوکیهیرو ماتسوموتو احتراع شده و ویژگی های گوناگون زبان های پرل، آیفل، لیسپ و اسمال تاک الهام بخش یوکیهیرو ماتسوموتو در ساخت روبی بودند.

توجه: پیشنهاد میکنم برای آشنایی بیشتر با زبان برنامه نویسی روبی مقالات روبی چیست و مدت زمان یادگیری زبان روبی را مطالعه کنید.

زبان برنامه نویسی پرل

پرل یک زبان برنامه نویسی است. و ترکیبی از دو زبان برنامه نویسی می باشد. (زبان های پرل۵ و پرل ۶) زبان برنامه نویسی پرل یک زبان همه منظوره، سطح بالا و دارای مفسر و دینامیک است. از زبان برنامه نویسی perl می توانید برای مجازی سازی برنامه های کاربردی نیز استفاده نمایید. درسته زبان برنامه نویسی پرل در ایران زیاد معروف نیست و کمتر کسی با این زبان آشنایی دارد اما واقعا جز قویترین زبان های برنامه نویسی دنیاست. 

توجه: پیشنهاد میکنم برای آشنایی بیشتر با زبان برنامه نویسی پرل مقالات perl چیست و مدت زمان یادگیری زبان پرل را مطالعه کنید.

زبان برنامه نویسی سوئیفت

زبان برنامه نویسی سوئیفت

سوئیفت یک زبان برنامه نویسی است که توسط شرکت اپل ارائه شده و برای توسعه iOS، macOS، watchOS و tvOS استفاده می شود. سوئیفت یک زبان برنامه‌نویسی چند شیوه‌ای و از نوع کامپایلری است. سوئیفت می‌خواهد جلوی خطاهای برنامه‌نویسی را بیشتر بگیرد و امنیت بیشتری نسبت به Objective-C داشته باشد و در عین حال نگارش مختصرتر و کوتاه‌تری داشته باشد.

توجه: پیشنهاد میکنم برای آشنایی بیشتر با زبان برنامه نویسی سوئیفت مقالات زبان برنامه نویسی swift چیست و مدت زمان یادگیری سوئیفت را مطالعه کنید.

زبان برنامه نویسی گو

گو یا گولینگ یک زبان برنامه نویسی، که توسط شرکت گوگل عرضه و ارائه شده است. زبان گولنگ به صورت Open Source منتشر شده تا برنامه نویس ها بتوانند آن را توسعه دهند. با استفاده از زبان برنامه نویسی Go می شود هر نوع نرم افزاری رو پیاده سازی کرد. 

توجه: پیشنهاد میکنم برای آشنایی بیشتر با زبان برنامه نویسی گو مقالات زبان برنامه نویسی Go چیست و مدت زمان یادگیری زبان گولنگ را مطالعه کنید.

زبان برنامه نویسی اسکالا

اسکالا یک زبان برنامه نویسی شی گرا، تابعی و چند منظوره است. قبل توضیح در مورد زبان اسکالا باید بگویم، یادگیری برنامه نویسی اسکالا نسبت به زبان های دیگر سخت است. اما اگر بتوانید این زبان را فرا بگیرید مسلما ارزش فوق العاده ای خواهد داشت. زبان برنامه نویسی اسکالا سال ۲۰۰۳ به صورت عمومی عرضه شد و جزو زبان‌های شیٔ‌گرا و فانکشنال بسیار دقیق و منطقی دنیا محسوب می‌شود. بسیاری از ویژگی های اسکالا به دلیل انتقادهایی که بهجاوا می شد به آن اضافه شدند.

توجه: پیشنهاد میکنم برای آشنایی بیشتر با زبان برنامه نویسی اسکالا مقالات زبان اسکالا چیست و مدت زمان یادگیری زبان اسکالا را مطالعه کنید.

نتیجه گیری:

واقعا نمیتوان یک زبان را به عنوان قویترین زبان برنامه نویسی دنیا معرفی کرد چون هر زبانی قدرت های خود را دارد. در این مقاله سعی شد ۱۲ زبان قوی و قدرتمند دنیا رو معرفی کنیم البته زبان های دیگری هم وجود دارند که می توانستند در این لیست قرار بگیرند. پس متوجه شدیم یک زبان را نمیتوان به عنوان قویترین زبان برنامه نویسی دنیا معرفی کرد. 

به نظر شما قویترین زبان برنامه نویسی دنیا چه زبانی است؟

دیدگاه کاربران

تعداد دیدگاه های کاربران : ۳ دیدگاه

عباس

من خودم سوییفت کارم ولی سی پلاس پلاس خیلی قدرتمنده توصیه میکنم دوستان راجب فریم وورک Qt مطالعه بفرماییند

پاسخ دهید
۰

مهدی فروغی

سلام
ممنونم از سایت خوبتون
بنظر من بهترین زبان زبانیه که شی گرایی بالایی داشته باشه
سریع باشه
سینتکس خوبی داشته باشه
بازار کار فراوان
بر روی اکثر پلتفرم ها بشه باهاش کد نوشت و اجرا کرد و پروژه درست کرد
در کل فکر کنم پایتون و جاوا و سی شارپ از همه قوی تر هستند . تشکر

پاسخ دهید
۰

توربه

واقعا عالیه مقاله هاتون دمتون گرم
کاش این سایت رو برنامه نویسا بیشتر میشناختن

پاسخ دهید
۱


Top