درآمد برنامه نویس در ایران

در یک ماه اخیر بیش از ۲۰۰ نفر در مورد درآمد برنامه نویس در ایران سوال پرسیدند و خواهان این بودن که در مورد درآمد برنامه نویس در ایران بدونند و اگر باب میل بود وارد این حوزه شوند. چون تعداد درخواست ها برای جواب دادن به این سوال به شدت بالا بود تصمیم گرفتم مقاله ای در مورد درآمد برنامه نویس در ایران بنویسم که این دوستان به یک نتیجه درست و قابل قبول برسند. 

نمیدونم دوستان یادشونه یا نه ولی سال های بین ۸۲ ۸۳ تا ۹۰ هر کسی که میخواست وارد حوزه برنامه نویسی بشه و به عنوان شغل بهش نگاه کنه با دید تمسخرآمیز بقیه روبرو میشد، اکثرا هم میگفتن برو دنبال یه کار درستو حسابی مگه برنامه نویسی میشه شغل، و خیلی حرف های دیگه که نمیشه اینجا در موردشون حرف زد ( خودمونیم ها، سانسورچی خوبیم 🙂 ). تا این که شرکت های برنامه نویسی و استارت آپ های به وجود امدند و یه اتفاق انقلابی افتاد. البته این رو هم یادم نره که تاثیر فضای مجازی هم کم نبوده طوری که اکثر کسایی که با فضای آنلاین کار میکنند دیگه دیدگاه قبلی رو ندارند. در این مقاله میخوام سعی می کنم یک آمار واقعی و به دور از احساسات ارائه دهم که واقعا درآمد برنامه نویس در ایران چه قدر است پس همراه من باشید آمار جالبی دارم. (در این مطلب میخوام آمار کل همکارمو در اختیارتون بذارم ببینیم چه قد در میارند 🙂 )

درآمد برنامه نویس در ایران

واقعا درآمد برنامه نویس در ایران چه قدر هستش ؟

دوستان عزیز چند مدل داریم برای درآمد زایی از برنامه نویسی که باید دونه به دونه این موارد رو مورد بررسی قرار بدیم تا به درآمد برنامه نویس در ایران برسیم. این مدل ها درآمدی را در بخش پایین لیست کردم که ببینید و هر کدوم رو توضیح میدم.

 • مدل کارمندی 
 • مدل آزاد کاری (فریلنسری)
 • مدل ایده سازی 

مدل کارمندی :

درآمد برنامه نویس در ایران در این مدل به این صورت هستش که برنامه نویس در شرکت ها یا موسساتی که برنامه نویس نیاز دارند استخدام می شود که علاوه بر درآمد، بیمه هم میشود. حالا درآمد در این بخش چطوره؟ باید بگم بستگی به چند مورد داره:

 • زبان برنامه نویسی
 • شهر محل کار 
 • میزان تخصص 
 • میزان تجربه 
 • سابقه کار 
 • پست سازمانی 

مدل کارمندی در درآمد برنامه نویس در ایران

زبان برنامه نویسی :

باید یک زبان برنامه نویسی بلد باشید که بازار کار داره مثل سی شارپ، ASP.Net، پی اچ چی، برنامه نویسی اندروید (مثل: زامارین تحت سی شارپ، جاوا، پایتون و …)، برنامه نویسی IOS (مثل: سویفت). البته بگم بعضی برنامه نویسی ها در جهان بازار کار فوق العاده ای دارند و اگر بلد باشید میتونید در بهترین شرکت های جهان استخدام بشید اما در ایران متاسفانه بازار خاصی ندارند به همین دلیل احتمال استخدام شدن به شدت پایین است.

شهر محل کار :

یکی دیگر از عواملی که در میزان درآمد تاثیر داره شهر محل سکونت است مثلا کسی که شیراز یا کرمان در یک شرکت کار میکنه بیاد تهران درآمدش مطمئنا خیلی بیشتر است پس شهر محل سکونت به شدت تاثیر دارد. مثل یکی رو میشناسم که در شهر کرمان برنامه نویسی میکند ماهی ۴ میلیون حقوق میگیرد به همراه بیمه، اگر بیاد تهران این حقوق میرسه به ۶ تا ۸ میلیون که افزایش ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی دارد. پس شهر محل کار به شدت تاثیر دارد. یه مثال دیگه بزنم یکی دیگه از دوستان الان سنندج کار میکرد ماهی ۱٫۵ میگرفت از برنامه نویسی asp.net ولی الان امده تهران این درامد به ۳٫۵ میلیون رسیده است. 

میزان تخصص :

میزان تخصص برنامه نویسی واقعا تاثیر مستقیم بر درآمد برنامه نویس دارد. مثلا در یکی از شرکت های دوستان که معمولا قدیما همیشه میرفتم به دوستام سر بزنم چند برنامه نویس سی شارپ بودند که یکیشون ۱٫۵ میلیون میگرفت یکیشون ۳٫۷ میلیون میگرفت با اینکه هر دو برنامه نویس سی شارپ بودند اما یکیشون واقعا متخصص تر بود و کار بلد تر بود. 

میزان تجربه :

شاید در دید اول خیلیا فکر کنند این عامل اصلا در درآمد برنامه نویس تاثیر ندارد اما اگر در شرکت های مختلف بوده باشید حتما متوجه این جریان شدید که میزان تجربه واقعا در درآمد برنامه نویس تاثیر دارد چون کسی که تجربه بیشتر داشته باشد به راحتی میتواند پروژه ها رو مدیریت کند، سریعتر پروژه ها رو جلو ببرد و خیلی چیزای دیگر، پس تجربه در درآمد برنامه نویس تاثیر دارد.

سابقه کار :

یکی از تاثیر گذار ترین عوامل در درآمد برنامه نویس ها، سابقه کار آن برنامه نویس هستش، مثلا کسی که سابقه کار در شرکت ها مختلف و معتبر رو دارد صد در صد درآمدش بیشتر هستش و باید گفت بین ۱ تا ۲ میلیون بیشتر حقوق میگیرد.

پست سازمانی :

اینو دیگه همه میدونند ( تیکه کلا سام درخشانی در فیلم خوب، بد و جلف 🙂 ) که پست سازمانی واقعا در درآمد برنامه نویس تاثیر دارد مثال عینی بزنم که راحتر متوجه بشید. تو شرکت یکی دیگر از دوستان دو دوستم برنامه نویس هستند یکیشون مدیر پروژه ماهی ۵ تومن میگیره یکیشون برنامه نویس ارشد هستش ۳٫۵ حقوقش است. با این که کامل میدونم که از لحاظ برنامه نویسی و سواد در یک حد هستند ولی چون یکیشون مدیر پروژه هستش حقوقش بیشتره.

نتیجه گیری مدل کارمندی:

در این بخش کامل توضیح دادیم که چه عواملی تاثیر مستقیم در درآمد برنامه نویس دارد بر اساس تجربه خودمم معمولا در این مدل بین ۱ تا ۸ میلیون حقوق داده می شود.

مدل آزاد کاری (فریلنسری) :

یکی دیگر از مدل های کسب درآمد از برنامه نویسی، مدل آزاد کاری یا فریلنسری است که برنامه نویس به صورت آزاد و شخصی پروژه دریافت میکند و وابسته به سازمان یا موسسه خاصی نیست و شخصا پروژه دریافت میکند و خودش مینویسد و تحویل میده و به درآمد میرسد در این مدل کامل بستگی به خود شخص دارد که چقد  قد زرنگ و کاربلد باشد. در این مدل علاوه بر زبان برنامه نویسی، میزان تخصص و میزان تجربه (بالا توضیح دادیم) چند چیز دیگر تاثیر گذار هستند که مورد بررسی قرار میدهیم.

مدل آزاد کاری در درآمد برنامه نویس در ایران

میزان فعالیت :

در این مدل برنامه نویس باید در شبکه های اجتماعی، انجمن ها و سایت های فعالیت داشته باشد و بتواند پروژه بگیرد هر چه قد بیشتر فعالیت داشته باشید احتمال دریافت پروژه به شدت بالا میرود. مثلا در سایت خودمون روزانه چندین سفارش پروژه دریافت می شود چون فعالیت مداوم و پیوسته داریم. ( باید بازاریابی خوب بلد باشی 🙂 )

داشتن رزومه :

وقتی شما رزومه قوی و درست و حسابی دارید خود کارفرماها دنبال شما میگردن و خودشون شما رو پیدا میکنند و همین امر باعث می شود قیمت شما بالا برود مثلا کسی که مثلا سایت دیجی کالا یا ورزش سه (مثال بود چون دیجی و ورزش سه بخش برنامه نویسی دارند) رو برنامه نویسی کرده است مطمئنا قیمت بسیار بالایی دارد. مثلا من یه دوست دارم چون این شخص چند سایت معتبر رو کد نویسی کرده است هزینه ای بین ۲ تا ۴ برابر بقیه میگیرد مثلا اگر بقیه که رزومه قوی و درستو حسابی ندارند واسه یه سایت ۳ ۴ تومن میگیرند این معمولا بین ۶ تا ۱۰ تومن هزینه دریافت میکند و خیلی راحتم پروژه میگیرد.

ارتباطات :

یکی دیگر از عواملی که در درآمد برنامه نویس تاثیر شدید دارد ارتباطات برنامه نویس با بقیه است شاید بپرسید چه ربطی دارد ( الان بهتون میگم تا کامل بدونید 🙂 ) مثلا سال پیش یکی از دوستانم که آزادکار هستش و شخصا پروژه دریافت میکند بر اساس ارتباطات خوبی که با یکی از ادارات داشت یک پروژه ۴۶ میلیونی گرفت که کلا زیر ۲ ماه وقت بر بود و تازه ماهی یک میلیون حق پشتیبانی میگیرد. پس ارتباطات تاثیر بسزایی در این بخش دارد. ( دست به کار شید 🙂 )

نحوه صحیح ارائه دادن خود :

آقای استیو جابز یه جمله جالب دارد که می گوید: ارزش هر چیزی در نحوه ارائه آن است. (این جمله فوق العادست) وقتی شما بلد باشید خودتون رو خوب ارائه دهید و جایگاه سازی کنید یا به قول معروف برند سازی کنید خیلی راحت میتونید پروژه دریافت کنید و هزینه بالا بگیرید. پس رو این مورد کار کنید چون خوب ارائه دادن خود تاثیر مستقیم در درآمد برنامه نویس دارد.

نتیجه گیری مدل آزاد کاری (فریلنسری):

در این مدل سخت هستش بخوایم بگیم درآمد برنامه نویس چه مقدار است چون کل این عوامل که گفتیم تاثیر دارند و باید بر اساس این عوامل قیمت تعیین کرد ولی چیز معقولی که من دیدم و میدونم صورت میپذیرد و تعداد زیادی از دوستانم در این مدل درآمد کسب میکنند مبلغی بین ۱٫۵ تا ۱۵ میلیون هستش البته دیدم کسی که بالای ۲۰ میلیون درآمد داشته ولی واقعا اون چند ساله کار میکنه و خیلی از عوامل بالا را به بهترین شکل ممکن پیاده سازی کرده است. 

مدل ایده سازی :

شاید بپرسد این دیگه چه مدلی هستش باید بگم این مدل یکی از پرسود ترین و پردرآمدترین مدل های کسب درآمد از برنامه نویس است. در این مدل یک یا چند برنامه نویس روی یک ایده خوب و با حال وقت میذارند و پیاده سازی میکنند و به دو روش ازش کسب درآمد میکنند یکی اینکه ایده رو بعد پیاده سازی میفروشند به یک سرمایه گذار یا شرکت و پولی به جیب میزنند یا خودشون روش کار میکنند و به درآمد میرسونند. البته این دیگه خیلی عوامل دست به دست هم میده که برنامه نویس به درآمد خوب و قابل قبولی برسد. مثلا باید ایده آنالیز بشه، بازار کار مورد بررسی قرار بگیرد و خیلی چیزای دیگه.

مدل ایده سازی در درآمد برنامه نویس در ایران

نتیجه گیری مدل ایده سازی :

واقعا نمیشه در این مدل مشخص کرد چه مقدار درآمد وجود دارد. کسایی داریم که بد ایده رو پیاده سازی کردن یا اصلا ایده خیلی بد و داغونی بود و به هیچی نرسیدند و کسایی داریم که ایده رو خوب و دقیق پیاده سازی کردن و الان بالای ۱۰۰ میلیارد سرمایه دارنداز طریق همین برنامه نویسی، در همین ایران خودمون میگم. پس باید خوب و درست آنالیز کنید.

به نظر شما درآمد برنامه نویس در ایران چه مقدار است؟

پیشنهاد سایت :

پیشنهاد میکنم مقالات زیر رو هم مطالعه کنید نکات خوب و آموزنده ای دارند.

دیدگاه کاربران

تعداد دیدگاه های کاربران : ۲۴ دیدگاه

علی

سلام.هزینه سورس چندین برابر خود پروژست که باید ازش بگیرین یا اصلا بهش ندین.

پاسخ دهید
۰

پوریا

با سلام،
یک سوال داشتم که ممنون میشم پاسخ بدید.
من یک اپلیکیشن موبایلی رو بصورت پروژه ای برای شخصی که خود او هم قرار بود به یک شرکت دیگه ارائه بده، با یه مبلغی نوشتم و با اعمال تغییرات فراوان نسخه نهایی رو بهش تحویل دادم.بعد از چند وقت اون شخص تماس گرفت و گفت که سورس کد رو هم میخواد. اینجور مواقع برای سورس کد هم باید هزینه جدایی دریافت کرد یا خیر؟ چون در ابتدا هیچگونه صحبتی در این زمینه نشده بود. درصورت درخواست هزینه برای سورس کد اصولا مبلغش چقد باید باشه؟ چقد کمتر یا بیشتر از اون مبلغی باشه که جهت تحویل اپلیکیشن دریافت کردم؟
ممنون میشم راهنمایی کنید.

پاسخ دهید
۱

  پشتیبان سورس ایران در پاسخ پوریا

  بله
  هزینه سروس کد جدا محاسبه میشه
  معمولا اندازه خود مبلغ اپلیکیشن یا دو برابر آن

  پاسخ دهید
  ۰

Reza

مرسی از راهنماییاتون .
من پایه نهم هستم و میخوام انتخاب رشته کنم. این مطلب برام مفید بود.👍

پاسخ دهید
۱

arman

ببخشید من الان ۱۹ سالمه و علاقه زیادی به برنامه نویسی دارم و میخوام که واقعا در این کار حرفه ای شم
بنظرتون واسه شروع از کدوم زبان برنامه نویسی شروع کنم و کدوم زبان‌ها الان تو ایران و‌جهان درامد بیشتری دارن

پاسخ دهید
۲

  پشتیبان سورس ایران در پاسخ arman

  سلام
  تو ایران بشین سی شارپ یاد بگیرد
  میخوای بری خارج کشور سی شارپ و جاوا
  موفق باشید
  داخل سایتم آموزش داره

  پاسخ دهید
  ۰

معین

میشه هم کارمندی و هم آزاد و ایده سازی رو باهم کار کرد
برای مثال هم توی یه شرکت باشی هم شخصی برنامه بسازی هم با یه گروه ایده خلاقانه بدی ؟!؟

پاسخ دهید
۱

رضا

درامد برنامه نویسی تو مشهد و تبریز و اصفهان هم به اندازه تهران خوبه؟

پاسخ دهید
۱

محسن فدائی

سلام – من مدتیست که به برنامه نویسی علاقه مند شده ام و تصمیم دارم این کار را شروع کنم – شنیده بودم مهارت های فردی خیلی مهمه – منم رفتم دنبالش تا خودمو بهتر بشناسم – و به من گفته بودن که هوش خوبی می خواد – من پیش یه روانشناس تست هوش دادم گفت هوش ۱۶۶ داری – البته گفت خیلی بالاست -به نظر شما با این ضریب هوشی چقدر می توانم مؤفق باشم به اضافه ی تلاش زیاد –
ممنون میشم پاسخ بدهید .

پاسخ دهید
۲

  پشتیبان سورس ایران در پاسخ محسن فدائی

  برنامه نویسی به هوش نیست به تلاش و تمرین هستش

  پاسخ دهید
  ۳

  محسن فدائی در پاسخ محسن فدائی

  مگه هرچقدر باهوش تر باشی سریعتر یاد نمی گیری یا خلاق تر نیستی ؟
  میدونم تلاش زیاد آدمو موفق تر میکنه – فقط خواستم بدونم – در ایران اگه کسی هوش خیلی خوبی داشته باشه و تلاش زیادی هم بکنه – چقدر میتونه مؤفق باشه
  ممنون از پاسخ شما

  پاسخ دهید
  ۰

حسین

سلام،
مطلب خوبی است. بنده هم موافقم که تقاضا برای استخدام برنامه نویس به دلیل افزایش تعداد استارتاپ ها و ورود سرمایه های کلان از حوزه های سنتی به این سمت رشد چشمگیری داشته و این مسئله به ویژه برای برنامه نویس های حرفه ای فضای بسیار خوبی رو فراهم کرده. ولی چند نکته لحاظ نشده:
۱- اینکه رنج حقوقی حداقل ۱ و حداکثر ۸ تومان است به تنهایی نشان دهنده چیزی نیست. آمار باید به گونه ای باشه که مثلا مشخص کنه که میانگین حقوق چقدر است و مثلا چند درصد افراد حقوق های بالای ۶ میلیون می گیرند و چند درصد زیر ۲ میلیون و الی آخر. تا امکان درک عمیق تر از وضعیت و تعیین جایگاه هر شخص با توجه به واقعیت ها رو فراهم کنه.

۲-درسته که امکان دریافت حقوق های بالاتر هم فراهم شده ولی در مدل استخدامی، شخص باید توانایی مذاکره و چانه زنی خوبی داشته باشه. این مسئله در جلسه مصاحبه اهمیت بالایی داره. در این جلسه شما دارید وقت و تخصص و مهارت و … خودتون رو به فروش میرسونید. نباید ترسی به دل راه بدید. نباید به دلیل از دست دادن این موقعیت شغلی حقوق پایینی درخواست کنید. در عین حال که دروغ نمیگید، نباید خودتون رو کمتر از چیزی که هستید نشون بدید. باید اعتماد به نفس بالایی داشته باشید و جلسه رو به سمت دلخواه خودتون ببرید. خلاصه اینکه درسته که پارامترهای ذکر شده در این مطلب خیلی میتونن در حقوق موثر باشن ولی داشتن این پارامترها فقط یه امتیاز بالقوه برای شماست. این هنر شما در معرفی خودتون و مذاکره است که این امتیازها رو بالفعل میکنه.

پاسخ دهید
۲

  پشتیبان سورس ایران در پاسخ حسین

  سلام
  وقت بخیر
  منم اشاره به این موضوعات کردم:
  .
  نحوه صحیح ارائه دادن خود :
  آقای استیو جابز یه جمله جالب دارد که می گوید: ارزش هر چیزی در نحوه ارائه آن است. (این جمله فوق العادست) وقتی شما بلد باشید خودتون رو خوب ارائه دهید و جایگاه سازی کنید یا به قول معروف برند سازی کنید خیلی راحت میتونید پروژه دریافت کنید و هزینه بالا بگیرید. پس رو این مورد کار کنید چون خوب ارائه دادن خود تاثیر مستقیم در درآمد برنامه نویس دارد.

  پاسخ دهید
  ۱

امین

چرا وقتی میخام ۴ ساعت فیلم اموزشی سی شارپ رو دانلود کنم میگه شماره شما اشباه است

پاسخ دهید
۲

امین

سلام من سال دوم هنرستان رشته کامپیوتر هستم و از وقتی که داریم زبان ویژوال بیسیک رو یاد میگیرم من علاقه ام همینطور به نوشتن برنامه افزایش پیدا کرده و الان میخام زبان سی شترپ رو یاد بگیرم وسعت مال چندانی هم ندارم که بخام در این زمینه خرج کنم یه پی دی اف یا فیلم های اموزشی دارید که من بتونم خودم یادبگیرم البته من این شغل رو برای کمک به هموطنام و اشتغال زایی هرچه بیشتر کنم تا اقراد هم سن و سال مثل من که میخان برنامه نویس بشن پیش خودم بیان کار کنن یا اینکه من برم و یاد بگیرم خیلی هم فرقی نداره
آیا میتونید برای تحقق یافتن ایده هام به من کمک کنید؟

پاسخ دهید
۲

سیدالحسینی

ضمن تشکر از مطالب مفیدتان به استحضار میرساند من از کودکی به برنامه نویسی کامپیوتر و از سال ۷۲ (در سالهای دبیرستان) به برنامه نویسی هوش مصنوعی علاقه مند شدم و زبان های مختلف از قبیل بیسیک و پاسکال و سی و جاوا و دلفی و لیسپ و پرولوگ و مطلب و سیمولینک و … را بطور حرفه ای یاد گرفتم و اکنون بیش از ۲۵ سال است که در زمینه برنامه نویسی هوش مصنوعی فعالیت و تحقیق دارم و از ابتدا نیز در دانشگاه در مقاطع لیسانس نرم افزار و فوق لیسانس هوش مصنوعی و رباتیک و سپس فوق لیسانس فناوری اطلاعات گرایش شبکه با انگیزه اشتغال وارد نشدم و فقط علاقه شخصی خودم بوده که باعث ادامه تحصیل من شده بود و من در آن سالها از ابتدا که وارد این رشته شدم حس میکردم و می دانستم که اوضاع مملکت بقدری خراب است که ممکن است بعد از پایان تحصیل هیچ کاری در زمینه برنامه نویسی پیدا کنم و اینگونه نیز شد . اما اکنون با توجه به مشکلات اقتصادی و معیشتی و بیکاری و فشار روانی ای که این امر بمن وارد میکند دوست داشتم در زمینه ای که عمر و جوانی خودم را در آن صرف کردم و البته به آن عشق می ورزیدم شغلی هم داشته باشم که با آن بتوانم هزینه و معیشت خانواده را فراهم نمایم …. الان هم باتوجه به تجربیات خودم که ۲۵ سال در این بازار بدنبال کار برنامه نویسی می گردم ، قطعا می گویم در آمدی که ذکر کردید مربوط به شرکت های بزرگ و معتبر و آنهم با صرف هزینه های فراوان می باشد و هرچند در ایران بعلت عدم وجود زیرساختهای مناسب عملا هیچ کاری در زمینه هوش مصنوعی انجام نشده است اما قطعا بازار برنامه نویسی در ایران اشباع شده است و در انحصار شرکتهای بزرگ و معتبر قرار دارد و بدون شک یک فرد به تنهایی هرچند هم برنامه نویس قهاری باشد نمی تواند بازار مناسبی برای محصولات تولیدی خودش پیدا کند …

پاسخ دهید
۱۲

  پشتیبان سورس ایران در پاسخ سیدالحسینی

  نمیدونید وضعیت شما چطور بوده عزیز
  ولی چیزی که من میدونم در سه ماه اخیر که در سایت و کانال سایت اعلام کردیم بیش از ۱۰۰ برنامه نویس احتیاج داشتیم که فقط ۱۵ ۲۰ نفر استخدام شدن که تقریبا همشون هم از کسانی بودن که در دوره های خودمون شرکت کرده بودند
  متاسفانه به شدت کمبود برنامه نویس خوب داریم
  من همینجا هم اعلام میکنم کسی که برنامه نویسی رو به صورت خوب و درست بلده از طریق تماس با مای سایت با ما در ارتباط باشه تا معرفیش کنیم
  موفق باشید

  پاسخ دهید
  ۶

مهدی ترکمان

باسلام
دوست عزیز لطفا اینا رو برای عوام ننویسید ، چون حوزه ای تی در تمامی رشته های آن اشباع شده هست و الان چه داخل تهران و چه خارج از تهران حقوق های این حوزه به صورت وزارت کاری به همراه بیمه هست ، لازم به ذکر است که این درآمد ها فقط به صورت انفرادی در بخش خصوصی ممکن هست به این ارقام برسد ، مصلا یه نرم افزار طراحی کنی ۱۰ تومان بگیری ، این گونه امکان پذیر هست ولی اگر شغل پشت میز نشینی باشه مصلا برنامه نویس یه شرکت باشی شاید با اضافه کار به ۲ تومان برسه .
با سپاس فراوان

پاسخ دهید
۹

  پشتیبان سورس ایران در پاسخ مهدی ترکمان

  بستگی داره دوست عزیز
  من همه جوره دیدم
  از ۱ تومن هست تا ۸ میلیون که مدیر پروژه یا برنامه نویس ارشد هستش
  کی گفته اشتباع شده
  چند روز پیش درخواست ۱۵ تا برنامه نویس asp.net mvc کردیم فقط دو نفر جذب شد
  خیلی هست

  پاسخ دهید
  ۸


Top