دوره آموزش SQL Server | جلسه ۳۱

دوره آموزش SQL Server

دوره جامع آموزش SQL Server

با جلسه ۳۱ از دوره آموزش sql server در خدمت شما هستیم در این جلسه قبل در مورد نظارت بر عملکرد دیسک در sql server  آموزش دادیم در این جلسه ادامه نظارت بر عملکرد دیسک رو آموزش دادیم . 

همان طور که در برنامه Performance Monitor آموزش دادیم یکی دیگر از اشیاءی که می توانیم مورد نظارت قرار دهیم دیسک سرور است. اما قبل از اینکه به نحوه ی مونیتور کردن دیسک بپردازیم به توضیح چند مفهوم می پردازیم:

  • مفهوم Physical Disk: به دیسک های فیزیکی موجود در سرور Physical Disk اطلاق می شود.
  • مفهوم Logical Disk: هر دیسک فیزیکی می تواند شامل چندین پارتیشن یا درایو باشد به پارتیشن های موجود در سرور Logical Disk گفته می شود.
  • مفهوم RPM: سرعت دوران صفحات مربوط به یک دیسک در دقیقه است و هرچقدر RPM بالا باشد، سرعت Reed و Write افزایش پیدا خواهد کرد.
  • مفهوم Seek Time: زمان دسترسی Head دیسک به محل ذخیره سازی بلاک داده را Seek Time یا زمان جستجو می گویند. این زمان بر اساس میلی ثانیه است. بنابران هرچه Seek Time پایین تری داشته باشیم، سرعت Read و Write نیز افزایش پیدا خواهد کرد.
  • مفهوم Buffer: حافظه ای موقت بر روی دیسک است که امکان Cache کردن اطلاعات را فرآهم می کند. مکانیزم Cache باعث کاهش مراجعه مکرر به دیسک می شود.

اگه اطلاع داشته باشید یکی از محبوبترین پایگاه داده های موجود پایگاه داده SQL Server هست که مورد توجه خیلی از کاربران بخصوص ایرانی قرار گرفته است در این دوره ما از SQL Server 2008 استفاده کردیم به دلیل این که در اکثر ادارات ، شرکت ها و موسس های خصوصی و غیر خصوص دارند از نسخه ۲۰۰۸ استفاده میکنند بعدش کسانی که بتوانند با پایگاه داده SQL Server 2008 کار کنند می توانند از نسخه های قبلی و بعدی به راحتی استفاده کنند.

مطالبی که در این جلسه تدریس شده است :

  • ادامه نظارت بر عملکرد دیسک

پایگاه داده SQL Server :

مایکروسافت اس.کیو.ال سرور یا مایکروسافت سی‌کول سرور (به انگلیسی: Microsoft SQL Server) یک نرم‌افزار سیستم مدیریت بانک‌های اطلاعاتی است که توسط شرکت مایکروسافت توسعه داده می‌شود.

دوستانی که میخواهند به صورت کامل دوره رو خریداری کنند :

دوستان عزیزی که میخواهند دوره رو به صورت جلسه ای تهیه کنند می توانند از لینک زیر استفاده کنند .

لیست جلسات دوره جامع آموزش پایگاه داده SQL Server

خرید محصول

برای خرید محصول بر روی لینک های زیر کلیک کنید

دیدگاه کاربران

تعداد دیدگاه های کاربران : ۰ دیدگاه
هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.


Top